Znate li za “pravilo pet prstiju” koje možete primijeniti prilikom čitanja s djecom?

Izbor idealne knjige za dijete nije uvijek jednostavan zadatak. Kad pročitate sve omiljene naslove iz kućne biblioteke, vrijeme je za knjižnicu, gdje slijedi potraga za novim knjigama. No, ta je potraga popraćena i raznim pitanjima – hoće li djetetu knjiga biti zanimljiva ili će se dosađivati, je li prekomplicirana ili možda prejednostavna? U odgovoru na zadnje pitanje može pomoći i “pravilo pet prstiju”, odnosno prevedeno s engleskog jezika, five finger rule.

Pravilo pet prstiju kao pomoć u izboru knjige

Kako piše Scholastic, ova jednostavna tehnika može biti vrlo korisna pri izboru knjige za mlade čitatelje, one koji tek kreću otkrivati radost i užitak čitanja. Bez obzira na to je li vaše dijete već razvilo ljubav prema čitanju ili je i dalje neodlučno kad je u pitanju izbor knjiga, pravilo pet prstiju savršena je tehnika za izbor idealne knjige. Evo kako ona funkcionira:

Kad mališan otvori prvu stranicu knjige i krene s čitanjem, neka podigne prst svaki put kad naiđe na riječ čije značenje ne zna ili je ne može izgovoriti. Broj prstiju koje drži u zraku može biti “alat” koji će ukazati na to je li knjiga prilagođena djetetovim čitalačkim vještinama:

  • 0-1 prst: knjiga je prejednostavna
  • 2-3 prsta: knjiga je idealna za djetetove čitalačke vještine
  • 3-5 prstiju: knjiga je preteška za samostalno čitanje

Scholastic piše kako je idealno da dijete podigne dva ili tri prsta. Ako u zraku drži manje ili više prstiju, to može upućivati da je bolje pronaći novu knjigu, onaj naslov koji će više pridonijeti njihovom čitalačkom razvoju.

Stručnjaci ističu kako ova metoda ima mnoge prednosti. Prije svega, pravilo pet prstiju brza je i praktična tehnika koju možete koristiti bilo kad i bilo gdje. Međutim, Scholastic piše kako se u nju ne treba u potpunosti pouzdati i isključivo se voditi pravilom pet prstiju jer su čitanje, kao i razvoj pismenosti, kompleksne vještine, a ovakve je metoda iznimno pojednostavljuju jer je vokabular samo jedan dio u temeljima pismenosti. Dakle, pravilo pet prstiju može biti samo dodatna pomoć, odnosno jedna od smjernica u izboru idealne knjige.

Imajte na umu da kod male djece, raspored riječi na stranici kao i ilustracije u knjigama, također pridonose razumijevanju riječi. To im pomaže u dekodiranju nepoznatih riječi. Ipak, djecu vrijedi podučiti pravilu pet prstiju kako bi ga mogli koristiti ako im zatreba. Stručnjaci ističu da je ova tehnika posebno korisna djecu koja su u starijim vrtićkim grupama, pred polazak u školu, kao i u prvom i drugom razredu osnovne škole. Pravilo pet prstiju vrijedna je tehnika i jer potiče samostalnost djece, kao i razvoj samopouzdanja prilikom čitanja.

Ipak, ne treba se njime “slijepo” voditi

Međutim, nemojte dopustiti da zbog pravila pet prstiju dijete propusti neke cool i zanimljive naslove koje bi inače pokušalo pročitati. Recimo, ako je dijete veliki ljubitelj sporta i izabere knjigu takve tematike, koja je pritom prepuna kompliciranih riječi, hoćete li mu reći da odustane? Apsolutno ne, čak i ako nakon čitanja prve stranice u zraku imaju svih pet prstiju. Umjesto toga, vodite se njihovom motivacijom i željom za čitanjem knjige koje će smanjiti njezinu složenost i kompliciranije riječi. Ponekad, piše Scholastic, izazovi koje za njih čine preveliki, imaju više koristi za razvoj njihovih vještina, od knjiga koje su prikladnije njihovoj dobi. Osim toga, uvijek im možete uskočiti u pomoć i čitati s njima te im pojasniti riječi koje ne razumije.

Dakle, pravilo pet prstiju svakako je jedna od tehnika koju valja zabilježiti kao koristan trik. Potaknite dijete da je koristi kada samostalno treba odabrati na knjigu. Međutim, pritom imajte na umu da je to polazna točka za biranje knjiga, a ne konačno pravilo koje sve određuje. Čitanje je, na kraju, i dalje čitanje, bez obzira na rezultat pravila pet prstiju.

Izvor: Scholastic.com – The Five Finger Rule for Reading Will Help Your Child Find a ‘Just-Right’ Book
Foto: Shutterstock